avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna inainte de intrare in prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna inainte de intrare in prenatal

Buna ziua,

Stiti cumva la cate zile de concediu de odihna am dreptul pe anul 2016, daca din februarie as vrea sa intru in prenatal, de exemplu sa-mi iau cateva zile de co la sfarsitul lunii ianuarie.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:55, 20 Ianuarie 2016
Cate zile de CO aveti mentionat in c.i.m.?
21
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In acest caz, aveti dreptul la 21 : 12 = 1,75 zile lucratoare de CO pe luna.

Pentru luna ianuarie aveti dreptul la 2 zile de CO.


Dvs aveti dreptul la CO aferenta perioadei cuprinse intre 01.01.2016 si data intrarii in CCC.

Art. 145 C.mun.
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.
(3) Sarbatorile legale in care nu se lucreaza, precum si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil nu sunt incluse in durata concediului de odihna anual.
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna Ruslana1 Ruslana1 Buna ziua, As dori sa stiu la cate zile de concediu de odihna am dreptul pana la 14.06.2016, avand in vedere ca in perioada 17.03.2016 - 14.06.2016 sunt in ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. urmează să intru in concediu de odihnă iar apoi ... diana23ingrid diana23ingrid Bună ziua. Urmează să intru in concediu de odihnă iar apoi aș vrea să intru in cm apoi prenetal. Câte zile de concediu am pe anul 2021? 1,75 * nr de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil elamarius elamarius buna seara,lucrez la o fabrica din 22.11.2013 si ianuarie 2015 am aflat ca sunt insarcinata, problema este ca in decembrie2014 am avut 5 zile de concediu fara ... (vezi toată discuția)