Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna inainte de intrare in prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna inainte de intrare in prenatal

Buna ziua,

Stiti cumva la cate zile de concediu de odihna am dreptul pe anul 2016, daca din februarie as vrea sa intru in prenatal, de exemplu sa-mi iau cateva zile de co la sfarsitul lunii ianuarie.

Multumesc
Cate zile de CO aveti mentionat in c.i.m.?
In acest caz, aveti dreptul la 21 : 12 = 1,75 zile lucratoare de CO pe luna.

Pentru luna ianuarie aveti dreptul la 2 zile de CO.

Dvs aveti dreptul la CO aferenta perioadei cuprinse intre 01.01.2016 si data intrarii in CCC.

Art. 145 C.mun.
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.
(3) Sarbatorile legale in care nu se lucreaza, precum si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil nu sunt incluse in durata concediului de odihna anual.
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
.....