Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... EFECTUAREA STAGIULUI IN AVOCATURA
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

EFECTUAREA STAGIULUI IN AVOCATURA

Care sunt conditiile de efectuare a stagiului in avocatura pentru absolventii faculatilor de drept cu durata studiilor de 3 ani si masterat obligatoriu de 2 ani?Se pot inscrie la stagiu cu diploma de licentiat dupa absolvirea celor 3 ani si o dovada ca sunt inscrisi la master sau numai dupa ce au obtinut si diploma de masterat?:-/
legea avocaturii 51/'95 zice clar, in art.11, ca una din conditiile pt inscriirea in avocatura este urmatoarea: etc, etc.....este licentiat al unei facultati de drept sau doctor in drept. cand devii licentiat? dupa 3 ani sau dupa 5? examenul de licenta cand se da? dupa examen (in conditiile in care l-ai luat:) ) te poti inscrie in prima sesiune de intrare in avocartura, inarmat cu adeverinta/diploma de licenta.
Licenta se da dupa 3 ani-avand astfel diploma de licentiat in Stiinte Juridice,iar masteratul obligatoriu e o forma de specializare pe o anumita ramura de Drept...deci ar fi normal sa te poti inscrie pt stagiu la terminarea celor 3 ani,"inarmat" cu diploma.
mhm deci poti fi si masterand si avocat stagiar in acelasi timp, chiar daca nu e intrunita conditia de 5 ani,.
Care 5 ani? unde e conditia asta?
Va rog sa imi raspundeti la o intrebare, unde se scrie ca este acreditat dreptul pentru 3 ani???????? Din cate stiu eu , si am si initiat un topic pe tema asta, licenta la drept ca sa fie acreditata , recunoscuta cum vrei tu sa ii spui, este numai in cazul in care acumulezi 240 de credite !!!! Vezi H.G. 1175/2006 !!! vA ROG ARGUMENTATI PRO SAU CONTRA CU LEGI SAU hg...