Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... master
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

master

Stiti daca pot sa fac undeva un master pe drept in conditiile in care facultatea pe care am perminat-o este economica?
Puteti oriunde. Am avut o colega la Facultatea de drept Universitatea Bucuresti master Stiinte penale exact in aceeasi situatie.
cu privire la subiectul discutat intrvin si eu cu o intrebare : in urma absolvirii unei facultati acreditate,alta decat cea de drept,urmand dupa aia absolvirea unui master in drept, studentul respectiv primeste sau nu licenta in drept? intreb acest lucru intrucat nu poti sa te inscrii si sa participi la examenul de primire in profesie ca stagiar fara licenta in drept si nici la inm.
Asa este, masterul in drept este egal cu zero din acest punct de vedere, deci NU se devine licentiat in drept si NU se poate intra in avocatura/magistratura etc.
De cele mai multe ori un master in drept este inutil fara o facultate de drept deoarece nu se poate profesa in domeniu.
Oricine se poate inscrie la un master de drept, dar fara facultatea de drept nu veti intelege nimic si este greu sa luati admiterea.