Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... majorare pensie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

majorare pensie

buna
as dori sa ma ajutati : daca la momentul divortului, sotul era patron la o soc si s-a stabilit pt. copil o pensie de 25% din sal min. pe ec. si eu aduc dovezi de veniturile lui mult mai mari, am vreo sansa sa plateasca 25% din veniturile lui reale retroactiv? multumesc

Solicitati in aceasta situatie ,prin actiune introdusa la instanta competenta teritorial,majorarea pensiei de intretinere pentru copil,in functie de veniturile realizate de sot.
Solicitati si relatii de la Sectia Fianciara in legatura cu veniturile declarate de acesta.
- puteti introduce o actiune de majorare a pensiei conform veniturilor curente

de la data ramanerii definitive si irevobile a hotararii initiale de divort , sotul a fost obligat la plata pensiei alimentare 25%.