Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Handicap gradul II (surdo-mut)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Handicap gradul II (surdo-mut)

Buna ziua, am si eu 2 intrebari: pot angaja o persoana cu handicap gradul II (surdo-mut) si daca da, din momentul inceperii activitatii, mai primeste indemnizatia de la stat? Va multumesc frumos anticipat!
Daca afectiunea permite desfasurarea in bune conditii a activitatii ,acesta poate fi incadrat
Chiar daca persoana incadrata in grad de handicap ,presteaza activitate ,aceasta
continua sa primeasca indemnizatia acordata in baza legii speciale nr 448/2006
Am inteles, dar presupune nu stiu ce conditii la locul de munca? multumesc pt raspuns!
Medicul de medicina muncii care deserveste unitatea dvs. va completa fisa de aptitudine in care va da verdictul: apt, apt conditionat, inapt, in functiede starea sa de sanatate si de conditiile de la locul de munca si de atributiile din fisa postului.
In raport de afectiune,interdictiile aferente,medicul va stabili daca persoana incadrata in grad de handicap este sau nu ,apta sa presteze respectiva activitate