Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Handicap accentuat - pot refuza un loc de munca oferit ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Handicap accentuat - pot refuza un loc de munca oferit de cei de la somaj?

Buna Ziua.Am si eu o nelamurire daca ma poate ajuta cineva.
Sunt in somaj,am Handicap grad 2(accentuat),pot refuza un loc de munca oferit de cei de la somaj (din cauza boli pe care o am spondilita anchilozanta st.3)fara a pierde indemnizatia de somaj ?
1. Puteti refuza un loc de munca oferit de AJOFM daca nu este conform pregatirii si experientei dvs. profesionale.
2. La orice angajare medicul de medicina muncii care deserveste unitatea respectiva va completeaza o fisa de aptitudine in care se specifica daca sunteti apt, apt conditionat sau inapt temporar sau definitiv pentru postul respectiv.
3. Cand ati depus dosarul pentru indemnizatia de somaj ati anexat si o adeverinta de la medic in care scria daca sunteti apt de munca si conditiile in care puteti ocupa un post.