Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot sa lucrez 8 ore daca am handicap grad 2 accentuat?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot sa lucrez 8 ore daca am handicap grad 2 accentuat?

Buna ziua, merg la comisii in fiecare an, deci am un certificat de handicap gr2 accentuat, pot sa lucrez 8 ore pe zi , fara a pierde aceasta indemnizatie? Am auzit mai multe variante precum ca , ti-ar fi "taiata" aceasta indemnizatie dupa cateva luni.
Daca obtineti "apt de munca" de la medicul specialist,puteti presta activitati si concomitent sa beneficiati si de indemnizatie
Medicul specialist de medicina muncii completeaza fisa de aptitudine a lucratorului cu mentiunea: apt/ inapt/ apt conditionat (precizeaza conditiile) pentru locul de munca/ postul de lucru/ activitatea ....
Cum dvs. aveti certificat de handicap gr.2 accentuat nu cred ca medicul specialist de medicina muncii va scrie altceva pe fisa dvs. de aptitudine decat "apt conditionat" cu recomandare de program redus de ... 2/ 4/ 6 ore in functie de handicapul existent si riscurile profesionale existente la locul de munca/ postul de lucru/ meseria dvs.