Forum Discuţii juridice Executare silită se poate face executarea silita a unui ...
Discuție deschisă în Executare silită

se poate face executarea silita a unui apartament deja ipotecat de alta banca?

Am luat acum cativa ani niste credite la anumite banci.unul dintre ele este ipotecar si sunt cu plata la zi .la celelalte sunt cu cateva luni intarziere. intrebarea mea este daca bancile la care sunt restanta se pot atinge de apartament prin executare silita sau ce se poate intampla? dar pentru carduri de credit neachitate se poate fece executare silita?
Nu am credite la banci,am doar girata casa mea pentru fostul prieten care a facut un credit de nevoi pers la o banca si care nu vrea sa mai plateasca de 2 ani........... eu platind creditul pentru ca banca s-a nu-mi ia casa .dar care ma si dat in judecata ca vrea jumatate din casa mea avocata lui punandu-mi iterdictie de vanzare pe casa Mentionez eu sant unica proprietara a apartamentului.Intrebam daca las banca sa vanda casa poate banca respectiva s-a o vanda ,daca aceasta casa are interdictie de vanzara dela judecatorie ?
radu_1974 a scris:

[ link extern ]

Insist in copy-paste . Nu gasesc nimic despre acest principiu al declansarii prin contaminare a creditelor!
Nikiii a scris:

Mentionez eu sant unica proprietara a apartamentului.Intrebam daca las banca sa vanda casa poate banca respectiva s-a o vanda ,daca aceasta casa are interdictie de vanzara dela judecatorie ?

Vanzarea voluntara este interzisa, executarea silita nu e o vanzare, este o tranzactie in care un creditor urmareste bunurile debitorului.
Nikiii a scris:

avocata lui punandu-mi iterdictie de vanzare pe casa

Ce fel de "interdictie de vanzare" a "pus" avocata adversarului dvs?
Poate ca a cerut in instanta instituirea unei masuri asiguratorii.
Fiti mai explicit/a.