Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de urmas

Am o intrebare socrul meu a lucrat pana la 55 de ani dar din cauza problemelor de sanatate (a fost gasit cu cancer de colon) a intrat in concediul medical soacra mea a fost o perioada angajata ca insotitoare pt dansul,dar dupa decesul sotului a mai luat 6 luni ajutor si dupa aceea nu a mai luat nimic .As dori sa intreb daca poate beneficia de pensie de urmas avand mai mult de 20 de ani de casatorie impreuna .Mentionez ca varsta de pensionare era de 62 de ani el avand doar 55 la momentul decesului.In momentul de fata are 56 de ani(soacra) iar in legatura cu cele 6 luni a fost un ajutor de insotitor dupa decesul sotului.Data decesului a fost octombrie 2008.
nick_italianman, utilizator
Ati scris:
dar dupa decesul sotului a mai luat 6 luni ajutor si dupa aceea nu a mai luat nimic

Ce-ati vrut sa scrieti? A primit pensie de urmas 6 luni dupa deces?

Soacra dvs. poate beneficia de pensie de urmas atunci cand va implini varsta standard de pensionare. Nu va pot spune care este aceasta intrucat nu ati scris data nasterii ei.

Daca soacra dvs. indeplineste conditiile pentru obtinerea unei pensii proprii, poate opta intre pensia de urmas si pensia proprie (ma refer la cuantumul mai avantajos).

Nu are relevanta varsta pe care o avea socrul dvs. cand a decedat, important este daca indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii. Din ceea ce scrieti ar putea rezulta ca indeplinea conditiile pentru a obtine pensie de invaliditate. Important ar fi fost sa scrieti si data decesului.