avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Contributii administratorisi asociati SRL
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Contributii administratorisi asociati SRL

Buna seara,
Suntem un srl cu doi asociati si amandoi administratori ai firmei. Eu ma aflu in concediu de ingrijire copil iar celalalt asociat nu mai este angajat in alta parte. Pentru ca firma a avut activitatea suspendata nu am depus niciun fel de declaratii. Recent am inceput activitatea. Intrebarea este: trebuie sa platim CAS sau CASS in conditiile in care nu am prevazut o indemnizatie de administrator ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriel Amironesei , Consilier juridic 19:42, 16 Mai 2010
Pentru ca firma a avut activitatea suspendata nu am depus niciun fel de declaratii.


probabil ati cerut regim derogatoriu...

Intrebarea este: trebuie sa platim CAS sau CASS in conditiile in care nu am prevazut o indemnizatie de administrator ?



Cas si Cass platesc angajatii /angajatorii , sau cei ce au contracte direct cu aceste institutii.
Ultima modificare: Vineri, 14 Mai 2010
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
Nu sunteti obligati daca nu este un CIM, contract de management, iar activitatea societatii a fost suspendata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cas si cass in cazul asociatului unic ? Mariii Mariii Ce contributii (CAS, CASS, etc) sunt obligat sa declar si sa datorez ca asociat unic si administrator la un SRL, daca nu sunt remunerat nici ca administrator ... (vezi toată discuția)
Administrator pe post de vanzator AncaUrda AncaUrda In cazul unui mic magazin alimentar, daca administratorul societatii vinde marfa, trebuie sa i se faca CIM? Daca da, pe ce post va fi angajat, cu ce ... (vezi toată discuția)
Suspendare activitate JENIFER JENIFER Daca in clasa 6 nu am decat cheltuieli cu amortizarea si in clasa 7 venituri din dobanzi de pe extrasul de la banca pot suspenda activitatea firmei pe 3 ani?Si ... (vezi toată discuția)