Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vinzare - cumparare drept litigios negeschis + drept ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vinzare - cumparare drept litigios negeschis + drept succesoral ?!

Stimate doamne si domni avocati !
Am o situatie in care un var (in viata) al tatalui meu (decedat) au fost impreuna cu inca un frate si o sora, deasemeni si cu mama celor trei expropriati cu decret prin 1982. Dupa moartea tatalui celor trei, si deci inainte de expropriere au dezbatut succesiunea; astfel mama lor (decedata in 1986) primea 3/4 iar copii 1/4 din averea comuna a parintilor. Pe legi speciale nu s-au facut cereri de retrocedare. Am identificat ca 2/3 din teren exista si e liber. As dori sa cumpar de la unul din verii tatalui drepturile litigioase (nu stiu daca m-am exprimat bine, deoarece inca nu s-a deschis o actiune de revendicare) sau cum s-ar numi ceea ce vreau eu sa cumpar ? Poate fi precizat in actul de vinzare suprafata corespunzatoare cotei de 1/3 din ce s-ar putea retroceda in urma unei expertize topo sau numai cota (de 1/3) din intreg daca probabil cei trei nu au mai dezbatut cota de 3/4 ramasa dupa moartea mamei lor, terenul fiind deja expropriat ? Va multumesc !
Mai intai trebuie lamurita situatia juridica a terenului. Cum spuneti dvs, sa perfectati o vanzare pentru suprafata corespunzatoare cotei de 1/3, nu este posibil.