Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintarea copilului minor cu parinti necasatoriti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintarea copilului minor cu parinti necasatoriti

Fiica mea are un fiu de 9 ani pentru care tatal sau a facut singurul lucru de a-l recunoaste .Pensia alimentara lunara stabilita de instanta o trimit bunicii din pensia lor el avand serviciu sporadic.Nu a avut niciodata o relatie cu copilul;cand copilul isi viziteaza bunicii el pleaca de acasa.Afost deacord ca sa isi faca si copilul pasaport dar nu este deacord sa plece copilul nicaieri nici cu mama nici cu scoala.Este adevarat el nu si-a dorit acest copil.Fiica mea poate cere incredintarea minorului si prin asta sa nu mai aiba nevoie de avizul tatalui pentru iesirea din tara?Minorul se afla numai cu ea decand s-a nascut.Eu cred ca si bunicii influenteaza de teama ca fiica mea care lucreaza de 7 ani la companie multinationala sa nu plece din tara cu copilul si ei sa nu-si mai vada nepotul.Ce e de facut????
Poate solicita instantei incredintarea minorului.
Cu hotararea def. si irevoc. poate iesi din tara fara acordul tatalui minorului.
Succes!
Fiica dvs trebuie sa promoveze o actiune in instanta in care sa ceara incredintarea minorului.
Fiica dvs. va trebui sa promoveze pe rolul instantei o actiuneaavand ca obiect incredintarea minorului si daca doreste, cu un al doilea capat de cerere in ceea ce priveste stabilirea si obligarea tatalui la plata pensiei de intretinere , pensie care sa fie stabilita in functie de venitul minim pe economie.
In situatia in care va fi in posesia acestei hotarari definitive si irevocabile, iar tatal nu a solicitat stabilirea unui program de vizita al minorului, fiica dvs. va putea parasi tara impreuna cu minorul fara a mai avea nevoie de acordul tatalui.
Promovati o actiune de incredintare a minorului.Cu hotararea ramasa definitiva si irevocabila poate parasi tara fara acordul tatalui minorului.