Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... instanta competenta in cazul domiciliului necunoscut
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

instanta competenta in cazul domiciliului necunoscut

Buna,

Aveti idee care ar fi instanta competenta daca vreau sa dau in judecata un debitor al carui domiciliu nu il cunosc?
Cum pot afla domiciliul unui debitor? Serviciile de Evidenta Populatiei, evident nu divulga astfel de informatii oricarei persoane care intreaba.

Merci
Trebuie sa aveti o informatie daca este debitor.
Ati avut un raport jurideic cu el...
Ca nu stiti domiciliul actual e alta problema pe care o veti rezolva dupa deschiderea procesului.
Va trebui sa il chemati in judecata la instanta in a carei circumscriptie se afla ultimul domiciliu cunoscut.
Dupa inregistrarea dosarului puteti solicita ,in baza unui certificat de grefa, detalii de la Serviciul de evidenta a perosanelor cu privire la domiciliul debitorului. Mai mult , puteti solicita in instanta sa se faca adresa catre Serviciul de evidenta a persoanei pentru a se solicita relatii despre actualul domiciliu.
serviciul de evidenta operativa va poate informa despre domiciliul unei persoane in momentul in care cererea este justificata.
Conform prevederilor art. art. 5 C.pr.civ competenta apartine instantei de la domiciliul paratului.
Pretinzand ca este debitorul dvs inseamna ca ati avut relatii contractuale cu acesta
asa ca ii cunoasteti domiciliul.
Potrivit art. 95 C.pr.civ cand reclamantul invederaza ca, desi a facut tot ce i-a
stat in putinta, nu a izbutit sa afle domiciliul paratului, presedintele instantei va
dispune citarea acestuia prin publicitate, iar citarea prin publicitate se face afisandu-secitatia la usa instantei ca si publicarea citatiei in Monitorul Oficial al Romaniei sau printr-un ziar mai raspandit.
am avut relatii contractuale cu el.....dar la momentul respectiv domiciliul era in germania....cei de la evidenta persoanelor din germania mi-au putut comunica doar ca in prezent se afla in romania....nimic mai concret