avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... instanta competenta in cazul domiciliului necunoscut
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

instanta competenta in cazul domiciliului necunoscut

Buna,

Aveti idee care ar fi instanta competenta daca vreau sa dau in judecata un debitor al carui domiciliu nu il cunosc?
Cum pot afla domiciliul unui debitor? Serviciile de Evidenta Populatiei, evident nu divulga astfel de informatii oricarei persoane care intreaba.

Merci
Cel mai recent răspuns: Dana Drambarean , Consilier juridic 21:58, 15 Mai 2010
Trebuie sa aveti o informatie daca este debitor.
Ati avut un raport jurideic cu el...
Ca nu stiti domiciliul actual e alta problema pe care o veti rezolva dupa deschiderea procesului.
Va trebui sa il chemati in judecata la instanta in a carei circumscriptie se afla ultimul domiciliu cunoscut.
Dupa inregistrarea dosarului puteti solicita ,in baza unui certificat de grefa, detalii de la Serviciul de evidenta a perosanelor cu privire la domiciliul debitorului. Mai mult , puteti solicita in instanta sa se faca adresa catre Serviciul de evidenta a persoanei pentru a se solicita relatii despre actualul domiciliu.
serviciul de evidenta operativa va poate informa despre domiciliul unei persoane in momentul in care cererea este justificata.
Conform prevederilor art. art. 5 C.pr.civ competenta apartine instantei de la domiciliul paratului.
Pretinzand ca este debitorul dvs inseamna ca ati avut relatii contractuale cu acesta
asa ca ii cunoasteti domiciliul.
Potrivit art. 95 C.pr.civ cand reclamantul invederaza ca, desi a facut tot ce i-a
stat in putinta, nu a izbutit sa afle domiciliul paratului, presedintele instantei va
dispune citarea acestuia prin publicitate, iar citarea prin publicitate se face afisandu-secitatia la usa instantei ca si publicarea citatiei in Monitorul Oficial al Romaniei sau printr-un ziar mai raspandit.
am avut relatii contractuale cu el.....dar la momentul respectiv domiciliul era in germania....cei de la evidenta persoanelor din germania mi-au putut comunica doar ca in prezent se afla in romania....nimic mai concret

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendã judecarea cauzei în baza dispoziþiilor art. 1551 cod proc. civ mariannet mariannet Buna ziua am un proces pe rol la care sa dispus Suspendă judecarea cauzei în baza dispoziţiilor art. 1551 Cod Proc. Civ datorita faptului ca nu sa putut ... (vezi toată discuția)
Divort cu copil minor / lipsa una din parti pisica13 pisica13 Buna seara, In urma cu 10 luni am parasit domiciliul conjugal din varii motive. Acum cand vreau sa divortez, constat cu stupoare ca nevasta a vandut ... (vezi toată discuția)
Divort crissta38 crissta38 Am inaintat cererea de divort dar paratul nu este in tara ci lucreaza fara forme legale in strainatate.La prima infatisare procesul s-a aminat si mi s-a spus ... (vezi toată discuția)