Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu copil minor / lipsa una din parti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu copil minor / lipsa una din parti

Buna seara,
In urma cu 10 luni am parasit domiciliul conjugal din varii motive. Acum cand vreau sa divortez, constat cu stupoare ca nevasta a vandut apartamentul si a disparut. Intrebarea este: EU CUM DIVORTEZ?

Multumesc!
Divortati in felul urmator:
1.-promovati actiunea de divort si o citati la adresa unde spuneti ca a vandut, deci tot la ultimul domiciliu comun,
2.-procesul-verbal de citare se va intoarce cu mentiunea ca aceasta nu mai locuieste in acel imobil,
3.-apoi, solicitati la urmatorul termen efectuarea unei adrese la Serviciul de Evidenta Informatizata a persoanelor pentru a se comunica instantei, domiciliul cu care figureaza in evidenta,
-daca rezultatul comunicat este ca figureaza cu un alt domiciliu, se va dispune citarea acesteia la domiciliul respectiv,
-daca rezultatul comunicat este ca figureaza cu acelasi domiciliu, atunci este necesar sa solicitati instantei citarea prin publicitate potrivit art.95 c.proc.civ.care prevede urmatoarele:
Cand reclamantul invedereaza ca, desi a facut tot ce i-a stat in putinta, nu a izbutit sa afle domiciliul paratului, presedintele instantei va dispune citarea acestuia prin publicitate.
Citarea prin publicitate se face afisandu-se citatia la usa instantei.
Citatia se publica si in Monitorul Oficial al Romaniei sau intr-un ziar mai raspandit, in cazurile in care presedintele judecatoriei sau completul de judecata apreciaza ca o asemenea masura este necesara.
Afisarea, precum si publicarea citatiei in Monitorul Oficial sau intr-un ziar mai raspandit se fac cu cel putin 15 zile inainte de data fixata pentru judecata.
Daca paratul se infatiseaza si dovedeste ca a fost citat prin publicitate cu rea-credinta, toate actele de procedura ce au urmat incuviintarii acestei citari vor fi anulate, reclamantul putand fi sanctionat cu amenda si obligat la despagubiri, potrivit legii.

Citarea prin publicitate o veti face pentru fiecare termen de judecata pana la sfarsitul procesului.
Veti propune probe apoi le veti administra dovedind motivele de divort si astfel veti divorta.
Angajati avocat.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat