Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... PERMIS DE SEDERE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

PERMIS DE SEDERE

Sunt casatorita cu un cetatean american si locuim imperuna in Romania. Ce acte trebuie el sa depuna la ORI pentru a obtine viza de sedere?
Trebuie sa depuneti certificatul de casatorie, dovada spatiului de locuit, copie CI dvs, dovada asigurarilor sociale si adeverinta medicala.
Aveti la dispozitie si site-ul oficial al Oficiului roman pt imigrari: www.ori.mai.gov.ro
Membrii de familie ai cetatenilor UE/SEE (din state nonUE/SEE) – pentru obtinerea cartii de rezidenta depun urmatoarele documente:

2.A. Membrii de familie
a) cerere tip;
b) pasaportul (valabil) in original si copie;
c) act de stare civila care atesta casatoria/dovada legaturii de rudenie;
d) certificatul de inregistrare al cetateanului UE;
e) dovada mijloacelor de intretinere;
f) dovada asigurarii de sanatate;
g) taxe.

2.B. Parteneri si persoane aflate in intretinere
a) cerere tip;
b) pasaportul (valabil) in original si copie;
c) documente care atesta aceste calitati;
d) certificatul de inregistrare al cetateanului UE;
e) dovada mijloacelor de intretinere;
f) dovada asigurarii de sanatate;
g) taxe.
Cartea de rezidenta este valabila 5 ani.
Poate primi drept de sedere permanenta in Romania daca indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) a avut o sedere continua si legala pe teritoriul Romaniei in ultimii 5 ani anteriori depunerii cererii;
Sederea va fi considerata continua atunci cand perioada de absenta de pe teritoriul Romaniei este mai mica de 6 luni consecutive si nu depaseste in total 10 luni;
Sederea va fi considerata legala atunci cand impotriva strainului nu a fost dispusa nicio masura de indepartare de pe teritoriul Romaniei;
La stabilirea perioadei de sedere continua si legala se ia in calcul jumatate din perioada de sedere in scop de studii;
La stabilirea perioadei de sedere continua nu se ia in calcul sederea conferita prin viza diplomatica sau de serviciu si nici sederea obtinuta pentru desfasurarea de activitati ca lucrator sezonier;
b) face dovada mijloacelor de intretinere la nivelul salariului minim net pe economie;
c) face dovada asigurarilor sociale de sanatate;
d) face dovada detinerii legale a spatiului de locuit;
e) cunoaste limba romana la un nivel satisfacator;
f) nu prezintata pericol pentru ordinea publica si siguranta nationala.
Succes!