avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... PERMIS DE SEDERE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

PERMIS DE SEDERE

Sunt casatorita cu un cetatean american si locuim imperuna in Romania. Ce acte trebuie el sa depuna la ORI pentru a obtine viza de sedere?
Cel mai recent răspuns: Constantin Alexandru Radu , Consilier juridic 20:39, 16 Mai 2010
Trebuie sa depuneti certificatul de casatorie, dovada spatiului de locuit, copie CI dvs, dovada asigurarilor sociale si adeverinta medicala.
Aveti la dispozitie si site-ul oficial al Oficiului roman pt imigrari: www.ori.mai.gov.ro
Membrii de familie ai cetatenilor UE/SEE (din state nonUE/SEE) – pentru obtinerea cartii de rezidenta depun urmatoarele documente:

2.A. Membrii de familie
a) cerere tip;
b) pasaportul (valabil) in original si copie;
c) act de stare civila care atesta casatoria/dovada legaturii de rudenie;
d) certificatul de inregistrare al cetateanului UE;
e) dovada mijloacelor de intretinere;
f) dovada asigurarii de sanatate;
g) taxe.

2.B. Parteneri si persoane aflate in intretinere
a) cerere tip;
b) pasaportul (valabil) in original si copie;
c) documente care atesta aceste calitati;
d) certificatul de inregistrare al cetateanului UE;
e) dovada mijloacelor de intretinere;
f) dovada asigurarii de sanatate;
g) taxe.
Cartea de rezidenta este valabila 5 ani.
Poate primi drept de sedere permanenta in Romania daca indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) a avut o sedere continua si legala pe teritoriul Romaniei in ultimii 5 ani anteriori depunerii cererii;
Sederea va fi considerata continua atunci cand perioada de absenta de pe teritoriul Romaniei este mai mica de 6 luni consecutive si nu depaseste in total 10 luni;
Sederea va fi considerata legala atunci cand impotriva strainului nu a fost dispusa nicio masura de indepartare de pe teritoriul Romaniei;
La stabilirea perioadei de sedere continua si legala se ia in calcul jumatate din perioada de sedere in scop de studii;
La stabilirea perioadei de sedere continua nu se ia in calcul sederea conferita prin viza diplomatica sau de serviciu si nici sederea obtinuta pentru desfasurarea de activitati ca lucrator sezonier;
b) face dovada mijloacelor de intretinere la nivelul salariului minim net pe economie;
c) face dovada asigurarilor sociale de sanatate;
d) face dovada detinerii legale a spatiului de locuit;
e) cunoaste limba romana la un nivel satisfacator;
f) nu prezintata pericol pentru ordinea publica si siguranta nationala.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare pentru obtinerea rezidentei de catre un cetatean israelian nicoletastoian11 nicoletastoian11 Buna ziua! Am si eu o intrebare: este vorba de un cetatean israelian, care are o viza D/AS si in curand ii va expira. Am facut procedurile pt obtinerea ... (vezi toată discuția)
Viza si rezidenta nitadunca1976 nitadunca1976 Buna ziua daca cineva poate sa ma ajute ,pe 10 mai voi avea casatoria civila cu un cetatean turc.Dupa casatorie de ce acte am nevoie pentru a obtine rezidenta ... (vezi toată discuția)
Obtinere cetatenie mariusmarius111 mariusmarius111 M-am casatorit cu o cetateana ucrainiana pe teritoriul ucrainei,am obtinut de la ambasada romaniei certificat de casatorie romanesc,vrem sa venima acasa in ro ... (vezi toată discuția)