Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum imi pot concedia liderul de sindicat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum imi pot concedia liderul de sindicat?

Daca o firma are angajati si 2 operatori PC si unul e lider de sindicat ,iar firma isi reorganizeaza activitatea poate concedia liderul de sindicat chiar daca in firma mai ramane dupa reorganizare un post de operator PC?Nu este o modalitate de a scapa de lider?...daca in firma ar fi fost doar un post de operator PC si ar fi fost desfiintat atunci era alta poveste
art. 10 al. 1 din legea 54/2003: "În timpul mandatului şi în termen de 2 ani de la încetarea mandatului, reprezentanţilor aleşi în organele de conducere ale organizaţiilor sindicale nu li se poate modifica sau desface contractul individual de muncă pentru motive neimputabile lor, pe care legea le lasă la aprecierea celui care angajează, decât cu acordul scris al organului colectiv de conducere ales al organizaţiei sindicale".
Puteti gasi alte metode. Totul este sa nu aiba legatura cu activitatea sindicala.
Choiar si reorganizare, daca cei doi aveau atributii distincete in fisa postului.Ca sa nu aveti probleme ulterior, apelati la ajutorul specializat al unui avocat.
pai...au atributii identice!!!!!!cred ca e imposibil...
Art. 223:
(1) ReprezentanÑilor alesi în organele de conducere ale sindicatelor li se asigură protecÑia legii
contra oricăror forme de condiÑionare, constrângere sau limitare a exercitării funcÑiilor lor.
(2) Pe toată durata exercitării mandatului, precum si pe o perioadă de 2 ani de la încetarea
acestuia reprezentanÑii alesi în organele de conducere ale sindicatelor nu pot fi concediaÑi pentru
motive care nu Ñin de persoana salariatului, pentru necorespundere profesională sau pentru motive
ce Ñin de îndeplinirea mandatului pe care l-au primit de la salariaÑii din unitate.
adica pot...dar pierd in instanta:)
O intrebare:
De ce exact de liderul de sindicat doriti sa "scapati"?
Nu doresc sa scap ,ci doar sa procedez corect...daca exista doi angajati cu atributi identice,iar dupa reorganizare mai ramane un singur post il pot concedia numai pe cel care nu i lider de sindicat?