Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea mostenirii

va multumesc mult ptr raspunsuri si vreau sa fiu mai explicit.
dupa ce va avea loc iesirea din indiviziune a mea si a copiilor ei pot sa vanda partea lor(e de inteles) dar vreau sa stiu daca ma pot obliga sa vand si eu partea mea avand in vedere ca pe teren se afla si o casa pe care o vom imparti.
va multumesc.succes.
Daca va avea loc iesirea din indiviziune, daca imobilul teren si constructie se poate imparti, formandu-se doua loturi functionale, atunci nu se vinde nici o parte...

Daca nu se pot forma doua loturi functionale, fie o parte va cere atribuirea intregului imobil in natura cu obligarea sa la plata unei sulte celeilalte parti fie...invers...in consecinta, nimeni nu vinde nimic.:)

Sper ca am inteles intrebarea dvs., in caz contrar, puteti reveni cu completari.