Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical neacceptat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical neacceptat

Buna ziua,
Am dus la servici un concediu medical (pt urgenta, 5 zile) nevizat de medicul de familie, deoarece nu am stiut ca este necesar. Se poate intampla ca acesta sa nu imi fie platit? Poate fi anulat? Este angajatorul obligat sa mi-l inapoieze pentru a-l viza sau tocmai va gasi in asta un motiv pt neplata? Cum trebuie sa procedez astfel incat sa rezolv situatia? Mentionez ca ei sunt foarte reticenti, ba chiar am primit o instiintare prin care ma anunta ca nu vor sa comunice cu mine decat prin posta sau curierat.
Va multumesc!
-dar ma intreb cum de nu stie medicul de familie ca fara stampila lui nu este valabil certificatul?
-mergeti la medicul de famile si intrebati ce sa faceti in aceasta situatie, daca nu recuperati certificatul.
-daca recuperati certificatul medical si il vizeaza medicul atunci rezolvati problema.
-faceti si o copie certificatului sa puteti demonstra ca nu ati absentat, in caz ca se complica treburile.
Probabil ca certificatul medical nu este eliberat de medicul de familie , el trebuie prezentat de salariat medicului de familie pentru a-l viza .
Solicitati angajatorului certificatul medical pentru a-l viza la medicul de familie , nu are de ce sa nu vi-l dea . Daca angajatorul nu vrea sa comunice decat in forma scrisa, solicitati certificatul prin cerere .
chirita-alina a scris:

Buna ziua,
Am dus la servici un concediu medical (pt urgenta, 5 zile) nevizat de medicul de familie, deoarece nu am stiut ca este necesar. Se poate intampla ca acesta sa nu imi fie platit? Poate fi anulat? Este angajatorul obligat sa mi-l inapoieze pentru a-l viza sau tocmai va gasi in asta un motiv pt neplata? Cum trebuie sa procedez astfel incat sa rezolv situatia? Mentionez ca ei sunt foarte reticenti, ba chiar am primit o instiintare prin care ma anunta ca nu vor sa comunice cu mine decat prin posta sau curierat.
Va multumesc!

Normal angajatorul trebuia sa va restituie certificatul de cm in momentul in care l ati prezentat fara viza med fam - lipsa unei semnaturi sau stampile de pe cm constituie motiv de refuz de plata. Normal ar fi ca angajatorul sa va dea inapoi formularul pt a fi vizat de med fam. Nu stiu cite zile aveati trecute pe medical daca e vorba de 5 zile acelea sunt platite de angajator si probabil a acceptat asa , dar daca sunt mai multe zile ce se deconteaza si de casa de asigurari, ar fi mai indicat sa solicitati un duplicat de la medicul care vi l a eliberat initial si sa l duceti la vizat la med de fam si apot sa l depuneti la angajator.Poate totusi obtineti originalul , e mai simplu
orca, utilizator
lorelayold76 a scris:

-dar ma intreb cum de nu stie medicul de familie ca fara stampila lui nu este valabil certificatul?
-mergeti la medicul de famile si intrebati ce sa faceti in aceasta situatie, daca nu recuperati certificatul.
-daca recuperati certificatul medical si il vizeaza medicul atunci rezolvati problema.
-faceti si o copie certificatului sa puteti demonstra ca nu ati absentat, in caz ca se complica treburile.

Normal , pentru ca nu este eliberat de medicul de familie!
Multumesc tuturor!