Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... abandon de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

abandon de familie

sant casatorita si am o fetita de 9 luni sotul e plecat an germania la munca de cand a plecat a uitat de noi daca as face plangere pentru abandon de familie ce sar antampla e posibil sa fie adus an tara si eventual sa i sa puna interdictie de a mai pleca an germania va rog sa ami dati un raspuns si unde ar trebui sa fac aceasta plangere .
nu, nici vorba!:(
trebuie sa divortati mai intai si apoi, daca nu va plati timp de trei luni, cu rea credinta pensia alimentara stabilita de instanta in baza documentelor pe care le veti depune la dosar ( dovada veniturilor pe care le realizeaza in Germania), s-ar putea declansa o procedura de cercetare a infractiunii de abandon de familie.
Nu va faceti iluzii, cea mai buna varianta e sa ajungeti la o intelegere cu tatal copilului dvs. si sa il convingeti sa va trimita banii necesari cresterii si educarii copilului nascut din relatia dvs. :sorry:
Puteti sa faceti o plangere pentru abandon de familie daca nu a platit mai mult de doua luni consecutiv pensia. Dar, daca ar fi in tara ar fi mult mai usor. Procedura cu strainatatea este foarte greoaie. Cel mai bine e sa vorbiti cu el, sa-l speriati ca/i veti face plangere penala.. poate isi face un dus rece si va trimite bani pentru copil.