Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... abandon
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

abandon

spuneti va rog am un copil de 9 traind in concubinaj cu persoana ce am copil de un an este plecata in germania si nu o mai intereseaza de copil pot sa o dau in judecata petru un ajutor de bani la copil
Da,puteti formula o actiune in instanta prin care sa solocitati obligarea paratului la plata unei pensii de intretinere.
Exista in acest moment o hotarare definitiva si irevocabila de obligare a tatalui la plata unei pensii de intretinere ?

Daca deschideti la judecatorie o actiune de stabilirea a pensiei, sau de majorare (in cazul in care a mai fost obligat la pensie de intretinere in favoarea minorului,prin o alta sentinta) veti obtine probabil o hotarare cu stabilirea pensiei , raportata la venitul minim pe economie. Asta in cazul in care , nu stiti daca lucreaza cu carte de munca undeva, sau nu. Pe de alta parte, procedura cu strainatatea este greoaie, Dar, daca nu cunoasteti adresa lui de acolo. veti indica o adresa la familia lui din romania, sau il veti cita prin publicitate.
da poti sa-l dai in judecata si sa obti pensie de intretinere pentru copil