avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce pot face
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce pot face

am un copil dintro relatie de concubinaj, tatal la recunoscut , la 2 luni dupa nastere tatal a plecat in strainatate suna intreba de copil trimetea bani sa il pot creste insa de 4 luni si ceva nu sa mai interesat de copil. As vrea sa imi dea o pesnsie ceva sa il pot creste ,sau ce pot face sa ii iau drepturile, nu vreau ca mai tarziu sa vina si sa ceara custodia asupra copilului, tinand cont ca nu a stat langa el mai deloc, tin sa precizez ca acum copilul are 8 luni. va rog spuneti-mi ce pot face ,nu vreau ca mai tarziu sa vina si sa ceara drepturile asupra copilului
Faceti o actiune pentru stabilirea pensiei de intretinere copil plus incredientare crestere copil. In cerere veti mentiona ultimul domiciliu al concubinului cat si domiciliul din strainatate cat si ultimul loc de munca.
Formulati cerere de incredintare a minorei spre crestere si educare cu obligarea paratului la plata pensiei de intretinere;
daca nu ii cunoasteti domiciliul din strainatate mentionati ultimul dvs domiciliu cu concubinul sau la parintii acestuia;
daca paratul are forme legale in strainatate poate fi solicitat ca pensia de interetinere sa fie raportata la aceste venituri sau la salariul minim din statul respectiv
contactati un avocat
succes
i0nela a scris:

am un copil dintro relatie de concubinaj, tatal la recunoscut , la 2 luni dupa nastere tatal a plecat in strainatate suna intreba de copil trimetea bani sa il pot creste insa de 4 luni si ceva nu sa mai interesat de copil. As vrea sa imi dea o pesnsie ceva sa il pot creste ,sau ce pot face sa ii iau drepturile, nu vreau ca mai tarziu sa vina si sa ceara custodia asupra copilului, tinand cont ca nu a stat langa el mai deloc, tin sa precizez ca acum copilul are 8 luni. va rog spuneti-mi ce pot face ,nu vreau ca mai tarziu sa vina si sa ceara drepturile asupra copilului

Formulati actiune de incredintare a minorului, in care solicitati in alt capat de cerere obligarea tatalui copilului la plata unei pensii de intretinere.In cazul in care nu puteti indica domiciliul paratului,solicitati citarea acestuia prin intermediul unui ziar de mare tiraj si prin afisare la fostul domiciliu si la usa instantei.Actiunea se formuleaza si in contradictoriu cu autoritatea tutelara din cadrul primariei la care este arondat teritorial fostul domiciliu al paratului(cel din Romania).
il dai in judecata pentru pensie de intretinere.
formulati actiune de incredintare a minorului si de stabilire a unei pensii de intretinere.
actiunea se depune si la instanta din raza de domiciliu a minorului .

Alte discuții în legătură

Divort dreambird dreambird :(Salutare tuturor,am o problema si imi este frica sa iau o decizie, sunt din Rep. Moldova, si sunt casatorita in Ro. de 1 an cu cetatean romin, si locuim ... (vezi toată discuția)
Relatia de concubinaj ebe ebe Stiu ca s-a mai discutat despre acest subiect, insa as dori o precizare: care sunt urmarile, din punct de vedere legal, daca, in urma relatiei de concubinaj, ... (vezi toată discuția)
Custodia copilului mickey_hd mickey_hd am o fata de 1,3 ani si nu sunt casatorit cu mama sa.Din motive financiare,mama a plecat la munca in strainatate,intre timp relatia sa deteriorat si de 3 luni ... (vezi toată discuția)