Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... practicanti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

practicanti

practicantii pot primi o remuneratie pentru munca depusa?
Se incheie intre ei si angajator un contract de colaborare in baza caruia pot primi o anumita remuneratie?
este vorba de studentii aflati in stagii de practica?
daca da, atunci acestia nu sunt remunerati. ei efectueaza stagii de practica in baza unui acord incheiat intre universitate si institutia unde are loc practica.
este vorba si de cazul in care vorbim de "perioada de proba" la angajare
aisha25 a scris:

este vorba si de cazul in care vorbim de "perioada de proba" la angajare

Perioada de proba face parte din c.i.m. ... pentru a fi remunerati , trebuie sa aveti incheiat un c.i.m.

In cazul, contractelor de colaborare nu exista perioada de proba , iar practica nu se poate confunda cu perioada de proba.