avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... practicanti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

practicanti

practicantii pot primi o remuneratie pentru munca depusa?
Se incheie intre ei si angajator un contract de colaborare in baza caruia pot primi o anumita remuneratie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:30, 17 Mai 2010
este vorba de studentii aflati in stagii de practica?
daca da, atunci acestia nu sunt remunerati. ei efectueaza stagii de practica in baza unui acord incheiat intre universitate si institutia unde are loc practica.
este vorba si de cazul in care vorbim de "perioada de proba" la angajare
aisha25 a scris:

este vorba si de cazul in care vorbim de "perioada de proba" la angajare


Perioada de proba face parte din c.i.m. ... pentru a fi remunerati , trebuie sa aveti incheiat un c.i.m.

In cazul, contractelor de colaborare nu exista perioada de proba , iar practica nu se poate confunda cu perioada de proba.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadrul legal de desfasurare a unui stagiu de practica Tallulah Tallulah Buna ziua! Mi-ati putea spune, va rog, care sunt conditiile pentru desfasurarea corespunzatoare a unui stagiu de practica, respectand legea? Eu am ... (vezi toată discuția)
Student in practica Daliborka Daliborka Buna ziua va rog ma puteti ajuta cum se procedeaza in cazul in care doresc ca si firma sa iau in practica un stundet de la facultatea de mecanica; este ... (vezi toată discuția)
Studenti in practica la companie privata RoloTomassi RoloTomassi Buna ziua, In cazul in care o companie incheie un contract cu o institutie universitara pentru ca un numar de studenti sa efectueze stagiu de practica ... (vezi toată discuția)