avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... exercitarea functiei de primar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

exercitarea functiei de primar

Va rog sa-mi spuneti daca un profesor ales primar,poate fi si primar si profesor cu norma la scoala?sa i-a salar din doua locuri in acelasi timp?Are trei zile pe saptamana ,de dimineata cand este la scoala,nu la primarie!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:21, 17 Mai 2010
Calitatea de primar este incompatibila cu calitatea de functionar public sau angajat cu contract de munca, indiferent de durata acestor calitati .... precum si cu orice alte activitati remunerate, cu o exceptie: "Primarii şi viceprimarii, primarul general şi viceprimarii municipiului Bucureşti pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice şi al creaţiei literar-artistice". (legea 161/2003).
lotica a scris:

Va rog sa-mi spuneti daca un profesor ales primar,poate fi si primar si profesor cu norma la scoala?sa i-a salar din doua locuri in acelasi timp?Are trei zile pe saptamana ,de dimineata cand este la scoala,nu la primarie!


Da, poate cumula calitatea de primar cu cea de cadru didactic.Si in aceasta calitate poate incasa doua salarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Profesor si viceprimar in acelasi timp PoseidonL PoseidonL Buna ziua, Doresc sa aflu urmatoarea informatie, este legal ca o persoana sa ocupie in acelasi timp functia de profesor la o scoala si functia de viceprimar ... (vezi toată discuția)
Cumul de servicii uatscortarunou uatscortarunou Buna ziua.Avand functie de demnitar (viceprimar) are voie sa lucreze si in alta unitate bugetara, din aceeasi comuna? (vezi toată discuția)
Contabil scoala PaulinaDospina PaulinaDospina Buna seara! Va rog sa-mi spuneti daca are voie contabilul primariei, care este functionar public, sa preia functia de contabil sef de la scoala (in cazul in ... (vezi toată discuția)