Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... exercitarea functiei de primar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

exercitarea functiei de primar

Va rog sa-mi spuneti daca un profesor ales primar,poate fi si primar si profesor cu norma la scoala?sa i-a salar din doua locuri in acelasi timp?Are trei zile pe saptamana ,de dimineata cand este la scoala,nu la primarie!
Calitatea de primar este incompatibila cu calitatea de functionar public sau angajat cu contract de munca, indiferent de durata acestor calitati .... precum si cu orice alte activitati remunerate, cu o exceptie: "Primarii şi viceprimarii, primarul general şi viceprimarii municipiului Bucureşti pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice şi al creaţiei literar-artistice". (legea 161/2003).
lotica a scris:

Va rog sa-mi spuneti daca un profesor ales primar,poate fi si primar si profesor cu norma la scoala?sa i-a salar din doua locuri in acelasi timp?Are trei zile pe saptamana ,de dimineata cand este la scoala,nu la primarie!

Da, poate cumula calitatea de primar cu cea de cadru didactic.Si in aceasta calitate poate incasa doua salarii.