Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Taxa timbru Judecatorie- Faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Taxa timbru Judecatorie- Faliment

Buna ziua,

In calitate de administrator al unui Srl maine voi depune la tribunal o cerere de deschidere a procedurii simplificate de insolventa conf legii 85/2006 si vreau sa va intreb:
- pot platii taxa judiciara in valoare de 120 ron si direct la casieria judecatoriei sau trebuie sa merg obligatoriu la finante in raza caruia am sediul social?
-timbrele le gasesc numai la Posta sau si la Judecatorie, iar daca nu gasesc valoare de 0,30 pot lua mai mari?
- si un sfat firma are datorii la stat si la o banca acesta din urma a cerut incuvintarea executarii silite deja cum ar fii mai bine sa atasez la cerere actele cerute la art 28 al 1 sau nu sa procedez conf al 2 al aceluiasi articol

Va multumesc
taxa de timbru se plateste la conciliul local.
timbrele judiciare, la posta.
procedati cf art. 28 al. 1
Daca nu aveti toate actele de la art.28 depuneti ceea ce aveti si puteti sa depuneti si dovada ca s-a cerut incuviintarea executarii silite
Buna seara .
Timbrele le puteti lua 2 de cate 0,15 lei . Le veti gasi asa la Posta .
Alineatul 2 se refera la cazul cand nu aveti toate actele mentionate la art.28 alin.1 si le depuneti in 5 zile de la depunerea cererii de insolventa,este o facilitate .
Dar atentie,daca mentionati alin.2 si nu respectati termenul,decadeti din dreptul de a propune un plan de reorganizare .
Marius Bote, Practician in insolventa