Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculare auto- termen
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculare auto- termen

Buna ziua,

Pe unul dintre afisele de la Biroul de inmatriculari auto scrie ca in termen de 30 de la data inregistrarii la fisc (primarie) trebuie sa inmatriculez masina.

Primesc amenda daca nu am inmatriculat-o in acest termen?

Masina am transcris-o doar la fisc pe mine, dar in talon si carte e vechiul proprietar. Am procedat asa deoarece era mai simplu sa platesc impozitul (fara a-l deranja pe proprietar), nu am circulat cu masina de un an, dar am platit impozitul.

Multumesc!

Daca in termen de 30 zile de la incheierea contractului de vanzare cumparare nu realizati inmatricularea auto,se aplica amenda
Veti intampina greutati cu ocazia solicitarii schimbarii talonului si mentionarii dvs in cartea de identitate auto
Multumesc.

Nu stiti cumva cat e amenda?