Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... notele din facultate
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

notele din facultate

Conteaza media notelor din facultate la adimiterea in barou ?
deci sa inteleg ca facultatea o faci degeaba? si ca mai bine te inscrii la "Smenu Haret" unde nu tra sa inveti nimik si dupa ce ai terminat 4 ani de stat poti sa te apuci de invatat pt barou. interesant dar nu prea cred
nu ai inteles raspunsul....:)
normal ca tre' sa inveti, tu ai intrebat ceva care pur si simplu semana cu ochelarii de pe nas ai bunicii:D
:O indiferent de facultatea pe care o urmezi, fie ea de stat sau particulara, daca vrei sa fii cel mai bun TREBUIE SA INVETI!!! Si nu doar pe parcursul facultatii. Ca in orice alta meserie este necesar sa studiezi permanent. Pentru admiterea in barou trebuie sa ai media de licenta+media anilor de studiu de cel putin 9, dar, mai ales SA CUNOSTI foarte bine civilul, penalul, procesualul civil si procesualul penal.Oricum, admiterea la INM este cu mult mai dura. Sfatul meu este sa nu va mai uitati in gradinile altora si sa munciti frumos si corect doar in gradina voastra:).Notele din facultate sunt doar o apreciere subiectiva pe un segment de materie. Inseamna foarte mult si totusi nimic.Autoinstruirea este de baza. Va urez succes!!!

Nu stiu de unde aceasta regula ca tre' sa ai media aia cel putin 9, eu nu cunosc acest lucru si nici nu cred ca exista. Am sa recitesc regulamentele de admitere in barou...
Si clar nu trebuie sa cunosti foarte bine materiile de care spuneai. Asta pentru ca examenele sunt asa cum sunt: bataie de batjocura! Eu am invatat ca proasta pentru ele si... aiurea! Si am luat nota mica la procedura civila (pe care o stiam, la care am facut lucrarea de licenta si care mi-a placut) pentru ca m-am pus in gura cu examinatorul care se uita pe geam cand vorbeam!!!
Trebuie sa cunosti materia pentru ca sa profesezi cu demnitate, asta e altceva si acest lucru nu are legatura cu baroul. Din pacate.
....ia mai zi-ne tu, the real slim shady, miratule:O:O, ceva din intelepciunea-ti de la mintea cocosului:)......si...tre' sa inveti....esti sigur, da' sigur , sigur?:))