Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... hotarare divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

hotarare divort

Pe 4 martie s-a pronuntat divortul de sotia mea. Solutia a fost din culpa comuna, fara motivarea hotararii. Copiii au fost incredintati mamei. Am asteptat mai bine de 2 luni hotararea de divort sa vina acasa, asa cum stiam ca e procedura. N-a venit niciodata sau cel putin asa mi-a spus fosta sotie. Precizez ca eu locuiec de un an la un alt domiciliu decat cel comun, pe care l-am comunicat instantei la proces. Nu am primit hotararea nici la vechiul nici la noul domiciliu. Pe 10 mai fosta sotie m-a anuntat ca avocatul ei i-a comunicat ca hotararea de divort este definitiva! Am intrebat-o cum a devenit definitiva daca nu am primit-o acasa. Fara raspuns. Cum e posibil asa ceva? Intelege cineva ce s-a intamplat? Eu nu mai pot sa fac apel, nu?
atunci a primit ambele hot la vechiul domiciliu,au trecut de 30 zile si astfel a ramas def
Puteti merge la arhiva judecatoriei si cerand dosarul veti vedea unde a fost comunicata hotararea si cine a primit-o. Daca a fost comunicata la vechiul domiciliu, puteti cere sa va fie din nou comunicata la domiciliul ales de dvs. si precizat in timpul procesului. Astfel veti fi repus in termen.
Succes.