Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nelamuriri in legatura cu hotararea definitiva si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nelamuriri in legatura cu hotararea definitiva si irevocabila

Buna ziua!

Anul trecut am divortat, iar pe 15 august anul acesta am avut proces pentru incredintarea copilului. Pe 15 septembrie a sosit acasa sentinta, prin care mie mi se incredinteaza spre crestere si educare copilul si in care scrie ca in termen de 15 zile fostul sot poate face recurs. Din septembrie si pana acum nu am mai primit acasa nici un semn de la judecatorie. Cand imi va sosi acasa decizia de incredintare DEFINITIVA SI IREVOCABILA? Ma intereseaza pentru ca de Craciun as dori sa plec cu copilul in vacanta in strainatate si nu as vrea sa mai apelez la fostul sot pentru hartie notariala.

Multumesc!
Nu va va veni nicio hotarare definitiva si irevocabila acasa, trebuie sa mergeti la arhiva instantei si sa va interesati daca s-a facut recurs in termenul prevazut de lege de la comunicarea hotararii ... in cazul in care nu s-a declarat recurs, atunci solicitati eliberarea unei copii legalizate de pe hotararea respectiva cu mentiunea ca este definitiva si irevocabila.
A, deci asa trebuie procedat? Si cat timp am mai pierdut! Multumesc mult pentru ajutor.
Imi puteti spune si unde ma adresez pentru aceasta copie legalizata?

Multumesc!
Termenul de recurs este de 15 zile ... de fapt, sunt 17 zile de la comunicarea hotararii (nu se iau in calcul nici ziua când a început, nici ziua când s-a sfârşit termenul).
Daca pe data de 15 septembrie a primit hotararea, atunci ultima zi in care se putea depune recurs a fost 1 octombrie.
Mergeti la arhiva Judecatoriei unde v-ati judecat si verificati cele ce v-am scris mai sus.