avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mutare dosar dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mutare dosar dezbatere succesiune

Buna ziua,

In urma cu 5 ani, am facut la un notar o succesiune pentru niste dividende. Acum as dori sa fac succesiunea pentru un apartament. Notarul imi spune ca este deschisa succesiunea (de acum 5 ani) si ca trebuie sa o fac tot la el.
Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac sa pot merge la alt notar? Am inteles ca se face o cerere pentru mutare, dar dansul nu vrea sa o aprobe. Ce pot face?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 11:02, 19 Mai 2010
1. Succesiunile se deschid prin moarte zice art. 651 Cod civ. asa ca notarul are dreptate, succesiunea s-a deschis acym 5 ani.
2. Odata ce dosarul succesiunii e la un notar care a si eliberat un certificat de mostenitor e normal ca orice alt certificat suplimentar sa fie eliberat de acelasi notar. Doar daca aveti indoieli si mai ales dovezi asupra corectitudinii lui puteti sa cereti ca intregul dosar sa fie transmis unui coleg de-al dansului.
Nu am dubii asupra corectitudinii dansului, ci am gasit un notar cu un pret mai bun.
...vorbiti deschis cu primul notar si spuneti de "oferta" colegului...care in principiu nu ar trebui sa difere daca ambii lucreaza dupa onorarii minimale...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. s-a făcut succesiunea după defunct. după câteva ... mihaelacrina mihaelacrina Buna ziua. S-a făcut succesiunea după defunct. După câteva luni am aflat că mai este ceva cont deschis pe numele defunctului și un automobil după care ... (vezi toată discuția)
Certificat de mostenitor gratuit- inregistrare sistematica- domiciliul e in alt judet DC 57 DC 57 Buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum pot obtine certificatul de mostenitor in regim gratuit in urmatoarea situatie: mama , decedata in 2016 si cu ultimul ... (vezi toată discuția)
Succesiune simplu important Cristian6982 Cristian6982 Buna ziua Se dezbate succesiunea, cea care a deschis succesiunea nu mai zice nimic, iar noi care stam in afara casei(masei succesorale) am facut declaratia ... (vezi toată discuția)