Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Diferenta dintre anexa 3 a Legii nr. 19/2000 si anexa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Diferenta dintre anexa 3 a Legii nr. 19/2000 si anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001

care ar trebui sa fie raspunsul unei petitii care solicita iesirea la pensie conform anexei nr.3 , salariatul beneficiind doar de grupa a II-a de munca?
Deşi întrebarea dumneavoastră nu este foarte clară, o să încerc să fac câteva precizări, care v-ar putea fi de folos.

Potrivit art. 42, alin.1, din Legea nr. 19/2000, asiguraţii care au realizat stagiul complet de cotizare şi care şi-au desfăşurat activitatae total sau parţial în condiţii deosebite de muncă au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare conform tabelului nr. 1.
Vârstele standard de pensionare sunt cele prevăzute la în anexa 3 la Legea nr. 19/2000.
În traducere, petiţionarul dumneavoastră poate solicita stabilirea pensiei pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstei standard de pensionare, conform tabelului nr. 1 din Legea nr. 19/2000, întrucât din câte înţeleg întregul stagiu de cotizare este alcătuit din perioade încadrate în grupă superioară de muncă.

În altă ordine de idei, pornind de la titlul pe care l-aţi ales pentru mesajul postat pe forum, dacă vă întrebaţi ce diferenţe sunt între Anexa 3 şi Anexa 9, la Legea 19/2000, fac următoarele precizări:
Între cele doua anexe ( Anexa 3 la lege, si Anexa 9 la ordin) nu exista diferenţe, in sensul ca potrivit unei anexe un asigurat POATE dobândi mai devreme dreptul la pensie, sau mai mult ca poate beneficia de REDUCEREA stagiului complet de cotizare.
Anexa 3, stabileşte vârstele standard de pensionare si stagiile minime si complete de cotizare pentru femei si barbati, pe ani si pe luni, pe perioada aprilie 2001-martie 2015.
Anexa nr. 9 la Ordinul MMSS nr. 340/2001 se refera la eşalonarea vârstelor standard de pensionare si a stagiilor minime si complete de cotizare in funcţie de data naşterii, eşalonare prevăzuta de art. 41, lin. (2) din Legea nr. 19/2000.

Dacă reveniţi cu o întrebare mai clară, cu siguranţă că veţi primi şi răspunsul corect.
O zi bună să aveţi!
1.Un coleg de pe forum a dat , mai de mult, un raspuns care arata ca nu exista diferente intre Anexa 3 din Legea 19/2000 si Anexa 9 din Normele de aplicare a Legii 19/2000.
2. Iata cum arata acest raspuns:
in perioada august 2009 - noiembrie 2009 varsta pt un barbat este de 63/8
Calculam: 2009. oct - 63 ani si 8 luni = 1946. feb.
Deci: un barbat nascut in feb. 1946 se poate pensiona la 63 ani si 8 luni.
Acum, mergem la Anexa 9/Normele Lg 19/2000
daca ne uitam la barbat nascut in feb.1946, observam ca se poate pensiona in oct.2009
Ceea ce inseamna ca ambele ANEXE sunt logice