Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare creante........
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare creante........

am si eu o intrebare. am citit la specialistul raspunde, raspunsurile date de doamna mihaela maxim in legatura cu cedarea creantelor "Acest nou creditor va prelua aceasta creanta in exact aceleasi conditii contractuale care existau in contractul de credit initial, prin urmare, dobanda va putea fi incasata / modificata doar in conditiile agreate prin contractul initial." dar domnul cerbulescu spune cu totul altceva " Din clipa in care creanta este cedata, societatea de recuperare este in masura sa decida modalitatea in care se vor incasa sumele debitele."
care are dreptate ca nu mi se mai alege? poate cineva sa imi raspunda?
dupa parea mea, exista in acest caz o substituire de creditori, creditorul initial cu firma de recuperare. tinind cont de faptul ca, contractul este legea partilor, modificarea unilaterala de catre firma de recuperare a clauzelor contractuale este un abuz/ilegalitate. modalitatea/modul in care se face incasarea este cu totul altceva...
dupa parerea mea, nu mai exista un contract. acel contract cu banca a fost reziliat tocmai pt incalcarea de catre debitor a conditiilor de plata a ratelor. dupa reziliere, toata suma imprumutata + dobanzi si penalizari devine scadenta, creanta fiind preluata de un alt creditor. cat debitorul nu are un contract pt plata in rate cu acest nou creditor, creditorul poate actiona in recuperarea debitului