Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... in cat timp primesc un raspuns?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

in cat timp primesc un raspuns?

mi-am depus dosarul de pensie de boala,undeva in luna martie,mai precis,17 martie 2010!imi poate spune cineva cam cat trebuie sa astept un raspuns,sau ce trebuie sa fac?va multumesc!
daca aveati dosarul complet, puteti primi raspunsul/decizia in 45 zile.
Termenul legal in care trebuia sa primiti un raspuns este prevazut la art. 86 din Legea nr. 19/2000 si este de 45 de zile. Termenul real de raspuns este de cateva luni.

Art. 86 - Legea nr. 19/2000
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisă de casa teritorială de pensii, în termen de 45 de zile calendaristice de la data depunerii cererii.