Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... termen pentru dosar pensionare pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

termen pentru dosar pensionare pe caz de boala

Ce termen este prevazut pentru a primi raspuns de la casa de pensii pentru dosarul depus pentru pensionare pe caz de boala gradul II ?
Termenul este prevazut in art. 86, alin. (1) din Legea nr. 19/2000:
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii in termen de 45 de zile de la data depunerii cererii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea