avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1153 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... termen pentru dosar pensionare pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

termen pentru dosar pensionare pe caz de boala

Ce termen este prevazut pentru a primi raspuns de la casa de pensii pentru dosarul depus pentru pensionare pe caz de boala gradul II ?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 19:20, 2 Octombrie 2009
Termenul este prevazut in art. 86, alin. (1) din Legea nr. 19/2000:
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii in termen de 45 de zile de la data depunerii cererii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen solutionare winter_wind winter_wind buna ziua! care este termenul maxim de solutionare a unui dosar de pensionare, stabilit de legiuitor? va multumesc! (vezi toată discuția)
In cat timp primesc un raspuns? cristinasinziana cristinasinziana mi-am depus dosarul de pensie de boala,undeva in luna martie,mai precis,17 martie 2010!imi poate spune cineva cam cat trebuie sa astept un raspuns,sau ce ... (vezi toată discuția)
Suspendarea pensiei de urmas af50 af50 Am citit trimiterea la art 87 alin (2) din legea 209/2009 prin care se poate solicita anularea deciziei din 25.05.2009 (primita de mine) la cererea ... (vezi toată discuția)