Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

un copil dupa ce inplineste 18 ani daca se angajeaza si face si facultate mai are dreptul la pensie alimentara?
Are dreptul pana la terminarea studiilor, cu conditia neincheierii nici unui contract individual de munca.
Daca are cim, se sisteaza plata pensiei alimentare.
Daca este angajat si realizeaza venituri din munca, nu. Daca ar fi fost numai student, da. O persoana care isi poate asigura intretinerea in mod corespunzator nu mai are dreptul la intretinere din parte altor persoane, care ar fi putut fi obligate la asigurarea acestui drept, insa numai in situatia in care persoana in cauza nu-si asigura intretinerea prin munca. Altfel, obligatia legala a intretinerii intre persoanele respective nu mai exista.
Daca lucreaza cu CIM, nu.Daca lucreaza la negru, da.
nu are dreptul!