avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata concediului medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata concediului medical

Buna ziua! Apelez si la ajutorul dvs, deoarece pana acum nu m-a lamurit nimeni, in aceasta problema! in luna ianuarie 2010 am fost in concediu medical 28 de zile( toata luna), concediu platit cu 75% pentru boala obisnuita( risc de avort). Salariul de incadrare era de 1143 RON pana la 31.12.2009, din 01.01.2010 fiind de 1259 RON. Nelamurirea mea este daca restul de plata care mi-a revenit este corect, adica 700 RON. Pe fluturasul de salariu sunt trecute ore CM=152, , boala Cas= 411 RON, Boala Stat- 456, venit brut= 867 RON, rest de plata 700=ron.
In speranta ca ma puteti lamuri, va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Pupicia , utilizator 09:40, 21 Mai 2010
concediul medical nu se impoziteaza, deci calculul salariului se face fara impozitul pe venit. Nu stiu sa va calculez, dar consider ca ati luat prea putin.
Intradevar este oprit impozit si Cas!
Incazul acesta revin cu inca o intrebare!
In ce Lege gasesc cum ca nu se impoziteaza concediile medicale?Sa pot cere recalcularea salariului.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Mai 2010
petvio, utilizator
Am sa va spun baza de calcul
Media veniturilor pe ultimele 6 luni impartite la nr de zile lucratoare in acele luni= media zilnica
Media zilnica x 75% (boala obisnuita) x nr zile lucratoare din luna in care va calculati CB (Indemnizatie zilnica)
Din aceasta suma se scade deducerea personala
Adica daca aveti persoane in intretinere (mai multe gasiti in Ordinul 1016 din 18 iulie 2005)
Din suma care reiese se scade CAS (care in cazul dvs ar fi 600:20x10,5%x20=63)
Numa dupa aceasta se impozeaza cu 16%.

Totalul ar trebui sa fie> Indemnizatia zilnica- CAS- impozit= suma pe care trebuia sa o primiti/

5 zile calendaristice se platesc de unitate, restul de stat

Pentru mai multe informatii va rog sa ma contactati

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu medical mihaela_1968 mihaela_1968 As dori sa stiu cum se calculeaza indemnizatia de concediu medical pentru un angajat al carui salariu brut este de 700 RON, de exemplu si are o boala obisnuita ... (vezi toată discuția)
Concediu medical ganca ganca as dori sa stiu cum se face calculul pt concediu medical cu boala obisnuita se scade 25% din salariul de incadrare si se mai scade si impozitul sau se face ... (vezi toată discuția)