Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul concediu medical

As dori sa stiu cum se calculeaza indemnizatia de concediu medical pentru un angajat al carui salariu brut este de 700 RON, de exemplu si are o boala obisnuita (pentru care procentul este de 0,75%, conform codului de indemnizatie)
se face media zilnica a veniturilor pe 6 luni(suma veniturilor pe sase luni :nr zilelor lucratoare )
media zilnica se inmulteste cu nr zilelor de concediul medical,rezultatul obtinut se inmulteste cu 75%
primele5 zile se platesc din fondul de salarii iar urmatoarele din fnuas