avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul concediu medical

As dori sa stiu cum se calculeaza indemnizatia de concediu medical pentru un angajat al carui salariu brut este de 700 RON, de exemplu si are o boala obisnuita (pentru care procentul este de 0,75%, conform codului de indemnizatie)
Cel mai recent răspuns: Mainerici Ctin , Contabil 09:26, 23 August 2010
se face media zilnica a veniturilor pe 6 luni(suma veniturilor pe sase luni :nr zilelor lucratoare )
media zilnica se inmulteste cu nr zilelor de concediul medical,rezultatul obtinut se inmulteste cu 75%
primele5 zile se platesc din fondul de salarii iar urmatoarele din fnuas

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediului medical petvio petvio Buna ziua! Apelez si la ajutorul dvs, deoarece pana acum nu m-a lamurit nimeni, in aceasta problema! in luna ianuarie 2010 am fost in concediu medical 28 de ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical IoanaB15 IoanaB15 Buna ziua, Imi poate spune cineva cum se calculeaza concediul medical ( cat iau efectiv pentru o luna in care voi fi in concediu medical ) la un salariu brut ... (vezi toată discuția)
Concediul medical Alice1985 Alice1985 Buna Seara, Prietenul meu o avut un Infart Miocardic Acut cu Stent si as vrea sa stiu cum i se calculeaza concediul medical cu un brut de 1400 ... (vezi toată discuția)