avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul medical

Buna Seara,

Prietenul meu o avut un Infart Miocardic Acut cu Stent si as vrea sa stiu cum i se calculeaza concediul medical cu un brut de 1400 ron,el din Februarie e in concediul medical si in fiecare luna el a primit doar 700-750 de ron,e posibil ?
Va multumesc frumos pentru ajutor
Cel mai recent răspuns: Alice1985 , utilizator 06:31, 10 Iunie 2014
Cel mai important este codul de indemnizatie care l-a trecut medicul in certificatul de concediu medical. Avand in vedere boala si suma primita probabil are codul 13-boala cardiovasculara. care reprezinta 75% din salariul brut si din care i se oprestc contributia pt pensie si impozit.
Poate primi mai mult daca medicul il poate incadra la un cod de indemnizatie mai mare de 75%, poate chiar de 100%
Va doresc multa sanatate si sper ca aceste informatii va vor fi de ajutor.
Ultima modificare: Vineri, 6 Iunie 2014
melania_14, utilizator
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare
- se aduna numarul de zile lucrate in cele 6 luni (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)
Media zilnica astfel calculata la primul certificat medical se pastreaza la toate celelalte certificate medicale acordate "in continuare".

Pentru concediul medical inceput in februarie, se ia in calcul perioada august 2013 - ianuarie 2014, astfel:

august 21 zile - 1400 lei
septembrie 21 zile - 1400 lei
octombrie 23 zile - 1400 lei
noiembrie 21 zile - 1400 lei
decembrie 20 zile - 1400 lei
ianuarie 21 zile - 1400 lei
total 6 luni anterioare = 127 zile 8400 lei
media zilnica = 8400 : 127 zile = 66,14 lei

Calcul fluturas mai 2014:
Indemnizatie medical 21 zile = 66,14 x 21 zile x 75% = 1042 lei
Contributii: se retine doar CAS = 80 lei
Baza de calcul impozit = 1042 - 80 - 250 deducere personala = 712
Impozit = 712 x 16% = 114 lei
Salariu net = 1042 - 80 - 114 = 848 lei

Calculul este aproximativ, deoarece e posibil sa fi avut absente fara plata in cele 6 luni anterioare sau diferente la veniturile brute realizate si in plus am presupus ca certificatele au codul de indemnizatie 13, cu plata a 75% din media zilnica. Daca aveti venituirle exacte si numarul de zile lucrate puteti reface calculul.
In fiecare luna indemnizatia se calculeaza ca mai sus, dar cu numarul de zile lucratoare din luna respectiva (poate fi 18, 19, 20, 21, 22, 23 zile).
Multa sanatate!
Ultima modificare: Vineri, 6 Iunie 2014
ana-cer, moderator
va multumesc din suflet pentru ajutor:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cm salariat nou intrat in unitate marcelctin marcelctin Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu calculul salariului pentru un angajat care are brut 1400 lei incepad cu 15 iulie 2016 cand a fost angajat la noi. Pentru ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu prenatal Vicky82 Vicky82 Cum se calculeaza venitul unei salariate in concediu prenatal. Stiu ca 85%din media veniturilor ultimelor 6 luni dar am inteles ca nu se retin toate ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu de maternitate ana193 ana193 as dori sa stiu cum se calculeaza banii pt concediu prenatal.Acum inca ma duc la serviciu ,este inca prea devreme sa stau acasa insa va aveni momentul cand voi ... (vezi toată discuția)