Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvata de orc , in faliment de banca
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvata de orc , in faliment de banca

Buna ziua!
Revin, sa va intreb urmatoarele lucruri
*in data de 17.02.2010 -este ceruta dizolvarea societatii de ORC
*in data de 30.03.2010- este inregistrata la registru hotararea trib. de dizolvare.
*in data de 17.05.2010-imi cere falimentul banca
Eu intreb daca se poate ca o firma care este dizolvata mai poate fi trecuta in faliment de banca ,si ce se poate intampla .
Multumesc!
Dupa dizolvare..urmeaza procedura de lichidare ( insolventa si faliment)
In aceasta procedura se pate atrage raspunderea administratorilor, se identifica si se valorifica bunurile..daca exista..se achita debitele restante..dupa niste reguli stabilite de Legea insolventei..si dupa parcurgerea intregii proceduri firma este radiata de la ORC.
bioenergeta a scris:

Dupa dizolvare..urmeaza procedura de lichidare ( insolventa si faliment)
In aceasta procedura se pate atrage raspunderea administratorilor, se identifica si se valorifica bunurile..daca exista..se achita debitele restante..dupa niste reguli stabilite de Legea insolventei..si dupa parcurgerea intregii proceduri firma este radiata de la ORC.

Da , dar erau doua dosare diferite ! Dizolvarea a fost facuta inainte !
Si daca nu sunt active pe firma si nici eu nu detin bunuri ce se intampla?
Multumesc!
dizolvarea este o etapa, lichidarea alta si insolventa (falimentul) e cea finala.
Ea poate fi ceruta de orice creditor dat fiind faptul ca exista hotarare de dizolvare. Daca nu sunt active pe societate aceasta raspunde in limita capitalului social si totodata poate fi atrasa si raspunderea administratorului daca se considera ca a actionat prin fraudarea creditorilor.