Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... avem drept la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

avem drept la mostenire?

Buna ,intrebarea mea e daca am avea drept de mostenire din partea tatalui in cazul in care parintii mei sunt divortati iar tatal meu s-a recasatorit intre timp?
Orice act ar face in favoarea actualei sotii se poate ataca de catre dvs.
Sunteti mostenitor rezervatar.

Chiar daca i-a facut testament, nu o lasati sa va intimideze, pt ca puteti sa il atacati si sa castigati lejer, pt ca legea e in favoarea dvs.
in cazul in care tatal dvs decedeaza si lasa un testament in favoarea sotului supravietuitor, dvs veti putea solicita reductiunea acelui testament in termen de 3 ani de la data decesului defunctului.
Multumesc