Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... recuperare contravaloare oglinda sparta la masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

recuperare contravaloare oglinda sparta la masina

Buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca exista o baza legala de a-mi recupera contravaloarea oglinzii de masina,pe care mi-a spart-o un sofer trecand in mare viteza pe langa mine,si nu a oprit.Dupa o perioada destul de lunga ,am reusit sa aflu cine este si unde sta.Nu am fost inca la el acasa sa-i cer contravaloarea oglinzii(442 lei)dar daca nu vrea sa-mi de-a banii,pot sa fac ceva?sau trebuie sa raman de paguba?
puteti: trebuie sa il actionati in judecata si sa aveti un martor ocular la eveniment.
Opinia noastra este in sensul ca dvs ar fi trebuit sa declarati evenimentul la politie. Fara procesul verbal de constatare nu puteti sa formulati pretentii impotriva acestuia pe cale judecatoreasca. Puteti face declaratia la politie si ulterior, insa riscati sa suportati rigorile legii: permisul suspendat intrucat nu ati declarat accidentul la timp.
dpmdv, nu are legatura declararea accidentului cu actiunea judecatoreasca.
se merge pe raspundere delictuala, art. 998-999 cod civil.
In opinia noastra, discutam despre un accident rutier, aplicabila fiind legea speciala. Raportat strict la speta, logica este si in sensul ca, nefiind declarat la politie, nu avem de-a face cu un accident rutier.
Daca cel ce a produs paguba isi recunoaste fapta (la politie), nu se va mai ajunge in instanta ci la societatea de asigurare (daca cel ce a produs accidentul detine o asigurare RCA valabila la momentul producerii acestuia). In ipoteza in care acesta nu detine asigurare obligatorie si refuza achitarea cuantumului prejudiciului creat, atunci dvs. va puteti adresa instantei.
avocatbeleca a scris:

In opinia noastra, discutam despre un accident rutier, aplicabila fiind legea speciala. Raportat strict la speta, logica este si in sensul ca, nefiind declarat la politie, nu avem de-a face cu un accident rutier.
Daca cel ce a produs paguba isi recunoaste fapta (la politie), nu se va mai ajunge in instanta ci la societatea de asigurare (daca cel ce a produs accidentul detine o asigurare RCA valabila la momentul producerii acestuia). In ipoteza in care acesta nu detine asigurare obligatorie si refuza achitarea cuantumului prejudiciului creat, atunci dvs. va puteti adresa instantei.

Avand in vedere ca au fost exprimate doua opinii,nu pot decat sa sustin punctul de vedere al distinsei dne.avocat,in speta fiind vorba despre o dauna produsa ca urmare a unui eveniment rutier care cade sub incidenta prevederilor OUG nr.195/2002,ca lege speciala.

[EDITAT - nu are sens]
ContSters20980, utilizator