avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1086 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale CALCUL IMPOZITUL DATORAT DE PJ
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

CALCUL IMPOZITUL DATORAT DE PJ

Am o cladire care nu a fost reevaluata in ultimi 3 ani.
Valoare cladire ultim reevaluare 70.000
Prima reevaluare 30.000
Art 253 al.6 prevede o taxa intre 5% si 10%
Cei de la consiliul local au calculat la ultima reevaluare , iar al.6 prevede ca in cazul cladirilor care nu au fost reevaluate in ultimi 3 ani calculul se face la prima evaluare
astept pareri de la cei car stiu mai multe ca mine:D
Cel mai recent răspuns: danu21 , utilizator 23:01, 11 Aprilie 2007
poti fi putin mai clar?
despre ce art. din ce lege vorbesti?#-o
aaa, cred ca-i vorba de codul fiscal!!!:">
in cvazul nevaluarii se aplica HCL:D
nu stiu la ce va referiti .........eventual daca eveti nevoie va dau eu niste detalii
Astept ajutor din partea celor care stiu mai mult ca mine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligativitate reevaluare cladiri dianadaria_voda dianadaria_voda Exista o obligativitate pentru societati de a-si reevalua cladirile ? Intreb acest lucru pentru ca societatea x are declarata o valoare inregistrata in ... (vezi toată discuția)
Vanzare cladire monica_d monica_d Buna ziua. Este obligatorie evaluarea unei cladiri la vanzarea acesteia in conditiile in care aceasta nu a fost evaluata niciodata, figurand in contabilitate ... (vezi toată discuția)
Impozit cladire sediu al unei s.c. sorin7907 sorin7907 Buna ziua! Cladirea este in Fetesti,este sediul unei societati comerciale. Valoarea contabila este de 83000RON si este din 2002. De atunci nu s-a mai facut ... (vezi toată discuția)