Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... SUNT CETATEAN ENGLEZ SI VREAU SA DIVORTEZ IN ROMANIA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

SUNT CETATEAN ENGLEZ SI VREAU SA DIVORTEZ IN ROMANIA

SPETA este urmatoarea:
Cetatean englez(sotia),casatorita cu cetatean roman.Casatoria a fost incheiata in Anglia.Sotia lucreaza in Romania in cadrul unor programe umanitare,are sedere provizorie la o alta adresa decat cea a sotului dar in acelasi oras.
-Casatoria nu este inregistrata in Romania(transcrisa)
Studiind Regulamentul 2201/2003 inteleg ca posibilitatea transcrierii si cererii divortului in Romania revine doar cetateanului roman(in cazul de fata sotul).Insa acesta nu este de acord cu divortul iar sotia doreste sa divorteze in Romania.
Se nasc urmatoarele intrebari:
1.Exista posibilitatea solicitarii divortului de catre cetateanul englez in Romania
2.Daca ,da,acesta poate transcrie casatoria in localitatea de resedinta,chiar daca nu are un "domiciliu"in sensul prevederilor legale,comun cu al sotului?
3.Poate de asemenea cere unei instante romanesti incredintarea copilului minor ?
Va multumesc!
se poate divorta in tara unde a fost ultimul domiciliu comun al sotilor,contactati un avocat pt mai multe detalii.succes!