Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divortul de un cetatean Turc
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divortul de un cetatean Turc

Vreau sa divortez de sotul meu este cetatean Turc si sintem despartiti in fapt de aproape 9 luni : unde trebuie sa intentez divortul si cat va dura? Cu aproximatie? Din casatorie nu rezulta copii , nici bunuri.Vreau sa se termine cat mai repede .
art. 607 Cod proc civ spune ca cererea de divort este de competenta judecatoriei in circumscriptia careia se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor. Daca sotii nu au avut domiciliu comun sau daca niciunul din soti nu mai locuieste in circumscriptia judecatoriei in care se afla cel din urma domiciliu comun, judecatoria competenta este aceea in circumscriptia careia isi are domiciliul paratul, iar cand paratul nu are domiciliu in tara, este competenta judecatoria in circumscriptia caruia isi are domiciliul reclamantul.
intrebarea mea este urmatoarea : unde s-a incheiat casatorie dintre dvs si sot ? in romania sau turcia ?
daca s-a incheiat in romania at competenta apartine judecatoriei in a carei raza teritoriala sotii au avut domiciliul comun .
daca nu au avut domiciliul comun, v-a explicat colega mea carei judecatorii ii apartine competenta .

daca casatoria s-a incheiat in turcia , problema se pune dupa cum aceasta a fost ori nu a fost transcrisa si in romania .
Daca casatoria este inregistrata in Romania si sotul este de acord cu divortul, atunci puteti promova o cerere de divort prin acord; mergeti impreuna sa depuneti cererea si vi se va acorda un termen de doua luni, termen la care va veti prezenta tot impreuna ( fara martori)
Cred ca mai intai ar trebui invocate prevederile Legii nr.105/1992 , intrucat este un litigiu cu element de extraneitate si apoi prevederile Codului de procedura civila.
roxanel a scris:

intrebarea mea este urmatoarea : unde s-a incheiat casatorie dintre dvs si sot ? in romania sau turcia ?
daca s-a incheiat in romania at competenta apartine judecatoriei in a carei raza teritoriala sotii au avut domiciliul comun .
daca nu au avut domiciliul comun, v-a explicat colega mea carei judecatorii ii apartine competenta .

daca casatoria s-a incheiat in turcia , problema se pune dupa cum aceasta a fost ori nu a fost transcrisa si in romania .

Am o intrebare : ce inseamna si ce consecinte aduce dupa sine netranscrierea casatoriei in Romania ?
Ce inseamna netranscrierea in cazul unui divort ?