Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divortul de un cetatean Turc
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divortul de un cetatean Turc

Vreau sa divortez de sotul meu este cetatean Turc si sintem despartiti in fapt de aproape 9 luni : unde trebuie sa intentez divortul si cat va dura? Cu aproximatie? Din casatorie nu rezulta copii , nici bunuri.Vreau sa se termine cat mai repede .
Daca casatoria s-a incheiat in afara tarii si nu s-a facut transcrierea, in evidentele romanesti cetateanul respectiva va figura ca necasatorit.
Pentru ca o persoana aflata in aceasta situatie sa obtina o recunoastere juridica a casatoriei incheiate in strainatate, este nevoie sa transcrie certificatul de casatorie emis in strainatate in registrele de stare civila romanesti.
Stati sa vad daca am inteles bine : eu, cetatean roman, casatorita in strainatate cu un cetatean strain, certificatul de casatorie nu este transcris, deci necunoscut si nerecunoscut de autoritatile romane, inseamna ca sunt celibatara ????