Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

As vrea sa ma luminati si pe mine cu o problema,daca se poate.Am o cunostinta care este cununata cu acte in gemania. (Casatorie pentru acte).Iar acuma traieste in spania cu un barbat avand si un copil cu el,si vor sa se casatoreasca dar nu pot din cauza celuilalt mariaj.Fata ar putea sa divorteze in romania.si cam in ce fel ar trebui sa procedeze si bineinteles si cati bani ar costa.Mentionez ca nu-sia definitivat actele in germania.
daca sotul nu are cetatenia romana sau domiciliul comun a fost in Germania nu va putea divorta in Romania...
Casatoria se va desface in Germania la ultimul domiciliu al sotilor sau daca legea din Germania prevede altfel,conform legii!
daca casatoria din germania a fost transcrisa in romania, se va putea judeca divortul in tara .
si asta in conditiile in care sotii nu au avut un domiciliu comun sau nici unul dintre ei nu mai locuieste la acel domiciliu comun.
Ati putea sa si citati articlolul de lege care stabileste o astfel de competenta?
art. 607 c. pr civila : cererea de divort este de competenta judecatoriei in circumscriptia careia se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor. daca sotii nu au avut domicilu comun sau daca nici unul din soti nu mai locuieste la acel domiciliucomun, judecatoria competenta este cea in circumscriptia careia isi are domiciliul paratul.
daca paratul nu are domiciul in traa, este competenta judecatoria in circumscriptia careia isi are domiciliul reclamantul .