Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

As vrea sa ma luminati si pe mine cu o problema,daca se poate.Am o cunostinta care este cununata cu acte in gemania. (Casatorie pentru acte).Iar acuma traieste in spania cu un barbat avand si un copil cu el,si vor sa se casatoreasca dar nu pot din cauza celuilalt mariaj.Fata ar putea sa divorteze in romania.si cam in ce fel ar trebui sa procedeze si bineinteles si cati bani ar costa.Mentionez ca nu-sia definitivat actele in germania.
da... codul de procedura civila...
Atat doar ca, in cazul litigiilor cu elemente de extraneitate, in cazul tarilor membre UE se aplica regulamentele europene, care au prioritate.
Competenta prevazuta este o competenta exclusiva.
Iar potrivit regulamentului 2201/2003 compententa este in primul rand instanta de la domiciliul comun al sotilor...
In caz de cetatenie comuna, instanta nationala este competenta...
ar mai putea fi competenta si spania...