Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort in italia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort in italia

casatoriti in romania actualmente amandoi cu domiciliul in italia.dorim sa divortam dar nici unul dintre noi nu reuseste sa mearga acasa.ce se poate face de aici ptr un divort de comun acord?multumesc
In Italia daca ati vrea sa divortati ar dura 5 ani...dar...nu se pune problema.
Puteti divorta in Romania daca va angajati avocat.
E simplu.
Fiecare dintre dvs.angajeaza cate un avocat pe care il imputerniceste in baza unei procuri speciale, inmaneaza inscrisuri din care sa rezulte resedinta avuta in Italia, iar avocatii vor desface casatoria dvs.prin acord, evident in numele dvs.
Procura poate fi intocmita:
-fie de oficiile diplomatice ale Romaniei din tara de resedinta a solicitantului ;
-fie intocmite de notari publici straini si supralegalizate, conform Conventiei de la Haga din 5 octombrie 1961 la Tribunalul din localitatea de domiciliu din strainatate.
Concluzia angajati avocati.;)

simonette12 a scris:

E simplu.
Fiecare dintre dvs.angajeaza cate un avocat pe care il imputerniceste in baza unei procuri speciale, inmaneaza inscrisuri din care sa rezulte resedinta avuta in Italia, iar avocatii vor desface casatoria dvs.prin acord, evident in numele dvs.
Procura poate fi intocmita:
-fie de oficiile diplomatice ale Romaniei din tara de resedinta a solicitantului ;
-fie intocmite de notari publici straini si supralegalizate, conform Conventiei de la Haga din 5 octombrie 1961 la Tribunalul din localitatea de domiciliu din strainatate.
Concluzia angajati avocati.;)

Da, aceasta este varianta cea mai simpla fara sa fie necesar sa va prezentati personal in tara la judecata.
Divortul nu trebuie pronuntat la Judecatoria de la ultimul domiciliu avut in tara de cei 2 ?
Depinde de situatie:
Art.607 c.proc.civ.
Cererea de divort este de competenta judecatoriei in circumscriptia careia se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor. Daca sotii nu au avut domiciliu comun sau daca niciunul din soti nu mai locuieste in circumscriptia judecatoriei in care se afla cel din urma domiciliu comun, judecatoria competenta este aceea in circumscriptia careia isi are domiciliul pârâtul, iar când pârâtul nu are domiciliu in tara, este competenta judecatoria in circumscriptia caruia isi are domiciliul reclamantul.
Regulamentul (CE) nr. 2201/2003 al Consiliului, care a intrat in vigoare la 1 martie 2005.
1. Instanta competenta sa solutioneze o cerere de divort privind doi cetateni romani care nu au domiciliul in Romania

Art. 3 alin. 2 din Regulament este incident deoarece acesta prevede ca in materie de divort sunt competente instantele judecatoresti din statul membru de cetetanie al ambilor soti, neavand relevanta faptul ca acestia , cetateni romani nu au domiciliul comun in Romania, disp. art 3 alin. 1 referitoare la competenta instantei straine in care isi au cei doi ultima resedinta comuna aplicandu-se doar in situatia in care cei doi au cetatenii diferite.

Lipsa unui domiciliu comun al sotilor in Romania are relevanta doar asupra stabilirii instantei competente din Romania, respectiv Judecatoria Sectorului 1 Bucuresti.