avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cetateni romani cu domiciliul in strainatate

Cum se procedeaza in cazul divortului intre 2 romani cu domiciliul in strainatate si casatoria incheiata intr-un stat al UE?
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 00:14, 1 Aprilie 2009
de regula, casatoria se desface la locul unde a fost incheiata...
eu.ro.lex a scris:

de regula, casatoria se desface la locul unde a fost incheiata...


Hm serios?
Ca Regulamentul 2201/2001 spune altceva:
-instanta de la ultima resedinta comuna a sotilor (Art 3 alin 1 a)
-instanta din statul de cetatenie comuna a celor doi soti (art 3 alin 1 b)

Despre locul incheierii casatoriei inca n-am auzit...
Puteti sa-mi spuneti si mie unde e trecuta regula asta?

Revenind la intrebare... puteti cere divortul in tara in care locuiti impreuna sau chiar in Romania!
se poate cere si in Romania dar din cate stiu trebuie inregistrata casatoria si in tara......

av_musat a scris:

se poate cere si in Romania dar din cate stiu trebuie inregistrata casatoria si in tara......




Asta e competenta dupa legea 105...
Nu mai e aplicabila in raporturile cu tari din interiorul EU!
Legea 119/1996 cu privire la actele de stare civila....
Actele de stare civila ale cetatenilor romani, intocmite la autoritatile straine, au putere doveditoare in tara numai daca sunt inscrise sau transcrise in registrele de stare civila romane.
Cetateanul roman este obligat ca, in termen de 6 luni de la intoarcerea in tara sau de la primirea din strainatate a certificatului sau a extrasului de stare civila, sa ceara transcrierea acestor acte la serviciul public comunitar local de evidenta persoanelor (SPCLEP) in a carei raza administrativ-teritoriala are domiciliul.
Neprezentarea certificatelor de stare civila sau a extraselor eliberate de autoritatile straine, ofiterului de stare civila de la locul de domiciliu, pentru transcriere in registrele de stare civila romane, in termenul prevazut, constituie contraventie.


Cum ramane cu aplicabilitatea in raporturile cu tarile UE?

Dupa parerea mea, are dreptate colega cand spune ca sotii nu pot divorta in Romania daca nu si-au transcris actul de casatorie. Instanta nu va putea dispune decat daca va constata, conform legislatiei din Romania, existenta unei casatorii, pe care sa o desfaca apoi prin darea unei sentinte.

Alte discuții în legătură

Divort la notar ellaella ellaella buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca doi cetateni romani,care s-au casatorit in strainatate(in comunitate) si locuiesc acolo,pot sa divorteze in tara la ... (vezi toată discuția)
Cetatenii straini pot divorta in romania? margica margica buna ziua ! suntem cetateni austrieci si avem domiciliul in Romania.Este posibil sa divortez in romania? va multumesc (vezi toată discuția)
Carte identitate permis pasaport cristianjuvete cristianjuvete Buna ziua, Am efectuat o casatorie in strainatate intre cetatean sud african si cetateanca romanca. Certificatul de casatorie (unnabriged) a fost emis de ... (vezi toată discuția)