Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cetateni romani cu domiciliul in strainatate

Cum se procedeaza in cazul divortului intre 2 romani cu domiciliul in strainatate si casatoria incheiata intr-un stat al UE?
de regula, casatoria se desface la locul unde a fost incheiata...
eu.ro.lex a scris:

de regula, casatoria se desface la locul unde a fost incheiata...

Hm serios?
Ca Regulamentul 2201/2001 spune altceva:
-instanta de la ultima resedinta comuna a sotilor (Art 3 alin 1 a)
-instanta din statul de cetatenie comuna a celor doi soti (art 3 alin 1 b)

Despre locul incheierii casatoriei inca n-am auzit...
Puteti sa-mi spuneti si mie unde e trecuta regula asta?

Revenind la intrebare... puteti cere divortul in tara in care locuiti impreuna sau chiar in Romania!
se poate cere si in Romania dar din cate stiu trebuie inregistrata casatoria si in tara......

av_musat a scris:

se poate cere si in Romania dar din cate stiu trebuie inregistrata casatoria si in tara......

Asta e competenta dupa legea 105...
Nu mai e aplicabila in raporturile cu tari din interiorul EU!
Legea 119/1996 cu privire la actele de stare civila....
Actele de stare civila ale cetatenilor romani, intocmite la autoritatile straine, au putere doveditoare in tara numai daca sunt inscrise sau transcrise in registrele de stare civila romane.
Cetateanul roman este obligat ca, in termen de 6 luni de la intoarcerea in tara sau de la primirea din strainatate a certificatului sau a extrasului de stare civila, sa ceara transcrierea acestor acte la serviciul public comunitar local de evidenta persoanelor (SPCLEP) in a carei raza administrativ-teritoriala are domiciliul.
Neprezentarea certificatelor de stare civila sau a extraselor eliberate de autoritatile straine, ofiterului de stare civila de la locul de domiciliu, pentru transcriere in registrele de stare civila romane, in termenul prevazut, constituie contraventie.

Cum ramane cu aplicabilitatea in raporturile cu tarile UE?

Dupa parerea mea, are dreptate colega cand spune ca sotii nu pot divorta in Romania daca nu si-au transcris actul de casatorie. Instanta nu va putea dispune decat daca va constata, conform legislatiei din Romania, existenta unei casatorii, pe care sa o desfaca apoi prin darea unei sentinte.