Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cetateni romani cu domiciliul in strainatate

Cum se procedeaza in cazul divortului intre 2 romani cu domiciliul in strainatate si casatoria incheiata intr-un stat al UE?
eu.ro.lex a scris:

de regula, casatoria se desface la locul unde a fost incheiata...
Regula este a ultimului domiciliu comun al sotilor, pentru ca doar acolo s-ar putea spune ca s-a "macinat" relatia dintre soti.
De acolo provin si cele mai multe probe care ar demonstra imposibilitatea continuarii relatiei de casatorie.
Cabinet de Avocat Larisa ªomfãlean, Avocat
primavera1234 a scris:

Cum se procedeaza in cazul divortului intre 2 romani cu domiciliul in strainatate si casatoria incheiata intr-un stat al UE?

Cei 2 romani au domiciliul in strainatate sau resedinta. De multe ori se face confuzie intre domiciliu si resedinta, ceea ce in acceptiunea civila sunt 2 termene diferite. Legea prevede competenta instantei de la ultimul domiciliu comun al partilor.