Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract Subinchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract Subinchiriere

Buna ziua,

Va rog sa ma consiliati in urmatoarea problema.
Societatea comerciala al carei asociat unic sunt, detine in proprietate un spatiu comercial.
In vederea inchirierii acestui spatiu sunt nevoit sa platesc la stat TVA-ul de 19%.
In ce conditii poate societatea sa cedeze dreptul de folosinta asociatului unic a.i. sa pot da spre inchiriere spatiul in calitate de persoana fizica?
Ma gandeam la un contract de comodat intre societate si asociat unic. E legal?
Decat sa platesc 19% (TVA) mai bine platesc 16% (impozit pe venit).

Multumesc

avand personalitate juridica, ca orice persoana poate dispune de bunurile sale in limita legala si in conformitate cu actele de infiintare in scopul pentru care a fost constituita. Societatea poate incheia acte cu caracter de comert iar cedarea spatiului se poate face in acest scop.In principiu e legal numai ca un contract de comodat presupune transmiterea in folosinta temporara si gratuita aspect ce nu prea seamana a fapt de comert.
Conf.art.141, Cod Fiscal, inchirierea este operatiune scutita de TVA
fanea traian vasile a scris:
Societatea (comerciala) poate incheia acte cu caracter de comert iar cedarea spatiului se poate face in acest scop.
In principiu e legal numai ca un contract de comodat presupune transmiterea in folosinta temporara si gratuita aspect ce nu prea seamana a fapt de comert.

Buna ziua,
Trebuia sa fiti mai ferm:
NU . Nu este legal, deoarece scopul si ratiunea de existenta a SC este obtinerea de profit.
Comodatul nu este deci ingaduit unei SC, mai ale in raporturile sale cu un asociat.
Este in fapt folosirea bunurilor SC in scop si in folos personal